Jak sestavit VISION BOARD

05.02.2020

65 % lidí patří do vizuálního typu. Vytvořit si VISION BOARD pro nadcházející rok však mohu vřele doporučit každému, i když patříte do zbylých 35 %. Budete mít své sny, přání a vize stále na očích. Je to efektivní způsob, jak svou vizi promítnout do každodenních činností a úkolů. Taková vize má pak velkou pravděpodobnost, že bude naplněna.

Tvorba vašeho vision boardu by neměla být jen bezmyšlenkovitým stříháním obrázků a lepením koláže. Správný vision board je tvořený vědomě a i tady platí, že cesta je cíl. Samotný proces pro vás může být velmi přínosný a někdy i překvapivý. Chcete si to vyzkoušet? Mám pro vás pár tipů, které vás tvorbou vision boradu provedou. 

Jak vypadá vaše vize? 

Při koučování s klienty vždy nejprve hledáme cíl - to, čeho chtějí dosáhnout. Stejně tak je i při tvorbě vision boardu důležité uvědomit si, jaké jsou vaše vize. Zjistit to můžete mnoha způsoby (a v koučovně někdy využíváme i ty opravdu kreativní). Co člověk, to jiná nátura a jiná cesta, která k cíli vede. Jak se tedy můžete zkoncentrovat na své vize? Vyzkoušejte vaši představivost, nebo sepište svůj seznam přání.

Vizualizace: Výzkumy prokázaly, že mozek nerozlišuje mezi tím, co jsme viděli a tím, co jsme si pouze představili. Vizualizace zapojuje vaši představivost a často ji využívám se svými klienty. "Prožít" si svůj cíl v představě zvyšuje jejich motivaci a dodává jim energii potřebnou pro jeho dosažení. Chcete si před tvorbou vision boardu vyzkoušet vizualizaci? Postupujte následovně:

  1. Najděte si klidné místo, kde si pohodlně sednete (můžete i ležet, dobré je podepřít si krk).
  2. Zavřete oči a zaměřte se na svůj dech.
  3. Udělejte několik hlubokých nádechů. Nadechujte se přes chodidla a vydechujte temenem hlavy.
  4. Až se budete cítit příjemně uvolnění, nechte své vize přicházet. Můžete se sami sebe zeptat: "Co je mou vizí pro tento rok? Co si chci přivolat do svého života?" Důvěřujte své fantazii a nechte své sny, přání a vize, aby se představily.
  5. Sledujte tiše vše, co se odehrává a sledujte pocity, které při tom máte.
  6. Nakonec se opět zaměřte na svůj dech. Několikrát se hluboce nadechněte a vydechnětě než otevřete oči.
  7. Zapište si své vize, pocity, nebo cokoliv dalšího, co je pro vás v tu chvíli důležité. Poznámky pak využijete pro tvorbu svého vision boardu.

Seznam přání: Další možností, jak zmapovat své vize, je napsat si seznam přání. Dejte si závazek sepsat alespoň 20 přání (někdo doporučuje rovnou 100). Zkrátka nepřestávejte psát, když už vás nic nebude napadat a klidně si dejte čas a doplňujte seznam průběžně během několika dní. Seznam bude vaším podkladem pro tvorbu vision boardu. 

Hledá se téma!

Váš vision board může (a nemusí) mít zastřešující téma. Hledejte jedno slovo, nebo slovní spojení, které vystihuje vaši vizi (např. Rok rozjezdu podnikání, Můj rok odvahy, Rozvíjím se, Moje nové já, nebo Přijímám nové výzvy). Vision board taky můžete rozdělit na několik celků: rodina, práce, soukromí, cestování, koníčky. Existuje dokonce členění prostoru podle fengh shui, kde v centru se nacházíte vy sami a okolo jsou umístěné oblasti vašeho života. To doporučuji především pro ty, kdo mají rádi systém a pořádek. Obrázky však můžete skládat i intuitivně a neomezovat se kategoriemi. Opět záleží na tom, co vám ze zkušenosti lépe funguje.

Sestavení vision board

Vlastní tvorba vision board je o kreativním ztvárnění vašich vizí. Na plochu alespoň A3 rozměru budete nanášet vše, co z vizualizace, nebo seznamu přání chcete zařadit. Můžete využít obrázky vystříhané z novin a časopisů, nebo si nějaké najít a vytisknout. Někdo rád využívá i vlastní fotografie. Vystřihovat můžete i slova, nebo slovní spojení. A povoleno je samozřejme i kreslit a psát. Při sestavování vision boardu je především důležité, aby na vás vše, co do své nástěnky zařadíte, působilo pozitivně. Chcete využít pozitivní emoce, které ve vás jednotlivé obrázky vzbuzují. Nezařazujte proto nic, o čem byste pochybovali. Samotný proces tvorby není dobré uspěchat. Sama jsem měla letošní vision board na stole rozložený několik dnů a postupně přidávala a odebírala jednotlivé obrázky a nápisy. Je to proces tvoření a také sžívání se s dílem. Dejte si na něj dostatek času.

Správné místo zvýší účinek

Co se stane, až bude váš vision board hotový? Buď ho založíte do šuplíku a nestane se nic. Nebo si ho pověsíte na místo, kde ho budete mít často na očích a někdy mu cíleně věnujete čas a svou plnou pozornost. Pak se může přihodit i to, že se vaše vize začne stávat realitou. Aby na tom mohlo pracovat i vaše podvědomí, měl by vision board zaujmout správné místo. Můžete ho mít v ložnici a upřít na něj svůj první pohled po probuzení. Nebo bude na stěně, kterou máte za počítačem. Nebo bude viset naproti křeslu, kde často sedíte. Při výběru místa můžete zohlednit i obsah. Týkají se vaše vize partnerství, nebo rodiny? Pověste si vision board do ložnice. Toužíte po rozvoji svého podnikání? Váš vision board se bude nejlépe vyjímat v pracovně. 

Jak vision board používat?

Vision board je nástroj, který pomůže v dosahování vašich cílů. Ale jako kosa neseče sama, tak ani tento nástroj vám sám o sobě vaše sny nesplní. K tomu bude potřeba vašeho přičinění. Vison board na vás sice působí i na podvědomé úrovni, pokaždé když jdete okolo a díváte se na něj. Vlastně i když ani nevnímáte, že se na něj díváte, ale paralelně ho vidíte. To vše váš mozek zaznamenává. O kolik ale můžete urychlit naplnění svých vizí, když budete s vision boardem aktivně pracovat? Záleží jen na vás, kolik času tomu věnujete. Někomu bude vyhovovat, když si před nástěnku postaví každé ráno a připomene si své vize a promítne je do úkolů a činností, které ho ten den čekají. Někdo zase může zařadit vision board do svého večerního rituálu, sledovat ho a dovolit si prožít pocit vděčnosti, jako by se už všechny jeho vize splnily. Jinému bude stačit zamyslet se jednou týdně nad tím, jak se jeho vize plní, co vše pro to dělá a co ještě by mohl udělat. Vyzkoušejte si, co vám vyhovuje a při práci s nástěnkou dejte na svou intuici. Věřím, že si brzy osvojíte vlastní způsob koncentrace na své vize. 

Nejste na to sami

Abyste si vytvořili vision board, který bude opravdu zaměřený na to důležité, co si do života chcete přitáhnout, můžete využít podporu skupiny podobně naladěných lidí, kteří v sílu vizí věří. Uděláte si večer s kamarády a budete tvořit společně? Skvělé! Láká vás udělat si z tvorby vision boardu sebe-poznávací zážitek a vyzkoušet si při tom koučovací techniku visual coaching? Přijďte na kreativní workshop s Koučkou. Všechny veřejné akce sdílím zde.

Přeji vám, ať se vaše vize stanou součástí každého dne! Vaše Koučka